SIKÇA SORULAN SORULAR

Sınavlar için belirlenen bir tarih ya da zaman kısıtlaması yoktur. Kullanıcılar diledikleri zaman –gerekli dersleri tamamlamış olma kaydı ile- sınava girebilirler.

Sanal Ticaret Akademisi sertifikaları yalnızca dijital olarak verilmekte, sertifika basımı yapılamamaktadır.

Öncelikle akademi.ticaret.gov.tr adresinde sağ üstte yer alan Eğitime Giriş” butonunu tıklayarak, açılan sayfada “e-Devlet ile Giriş” butonunu kullanıp TC Kimlik Numaranız ve E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra, açılan sayfada ilk 3 içerik sertifika programlarıdır. Kayıt yaptırmak istediğiniz sertifika programının üzerine geldiğinizde görünen “Detay” butonuna tıklayarak içerik sayfasına erişebilirsiniz. Burada görünen “Kaydol” butonuna bastığınızda kaydınız tamamlanmış olur.

Eğitime Giriş butonu ve e-Devlet şifrenizle sisteme girdikten sonra, kaydolduğunuz sertifika programının içerik sayfasına girmelisiniz. Burada sayfanın ortasında içerik listesini bir sütun halinde görüntüleyebilirsiniz. Buradaki derslerin üzerine tıkladığınızda görünür hale gelen “Başla” butonuna basarak eğitimi almaya başlayabilirsiniz.

Sertifika alıp almamanız önemli olmadan, dilediğiniz dersi dilediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz.

Sertifika programındaki dersleri tamamladıktan sonra, sertifika programının içerik sayfasındaki listenin en aşağıdan ikinci sırasında yer alan “Sınav” satırına tıklayarak sınava başlar. Sınavda yeterli sayıda doğru cevap vermesi durumunda Başarılı kabul edilerek sertifika almaya hak kazanır. Sertifika alabilmek için sınavdan asgari 70 puan almak gerekir. Sınavı başarı ile tamamladıktan sonra sertifika programının içerik sayfasındaki listenin en aşağısında yer alan “Sertifika” satırına tıklayarak sertifikasını dijital olarak indirebilir.

akademi.ticaret.gov.tr adresinde sağ üstte bulunan “Eğitime Giriş” butonunu tıklayarak, açılan sayfada “e-Devlet ile Giriş” butonunu kullanıp TC Kimlik Numaranız ve E-Devlet şifreniz ile kayıt yaptırabilirsiniz. Bunun dışında bir şifre veya kullanıcı adı işlemi gerekmemektedir.akademi.ticaret.gov.tr adresinde sağ üstte bulunan “Eğitime Giriş” butonunu tıklayarak, açılan sayfada “ e-Devlet ile Giriş ” butonunu kullanıp TC Kimlik Numaranız ve E-Devlet şifreniz ile kayıt yaptırabilirsiniz. Bunun dışında bir şifre veya kullanıcı adı işlemi gerekmemektedir.

Sanal Ticaret Akademisi derslerine ve sertifika programlarına dilediğiniz zaman başlayabilirsiniz, herhangi bir kayıt dönemi söz konusu değildir.

Sanal Ticaret Akademisi’nde şu an için 3 sertifika programı yer almaktadır. Bunlar Dış Ticaret, İç Ticaret ve Girişimcilik sertifika programlarıdır.

Sanal Ticaret Akademisi tamamen ücretsizdir.

Sanal Ticaret Akademisi sertifikaları, ilgili programdaki derslere katılımı, bu derslerin içeriğine uygun hazırlanan sınavdan başarılı olunduğunu belgelemektedir. Herhangi bir devlet desteği ya da iş başvurusunda doğrudan hak oluşturmamakla birlikte, sertifika sahibi kişinin, sertifika programı kapsamındaki dersler hakkında bilgi sahibi olduğunu ispatladığından iş başvurularında avantaj sağlayacağı değerlendirilmektedir.

Dersleri ya da sertifika programlarını tamamlamak için herhangi bir azami süre öngörülmemiştir. Dilediğiniz zaman eğitimlere başlayabilir, herhangi bir kısıtlama olmaksızın, dersleri tamamladığınızda sınava girerek, başarılı olmanız durumunda sertifika almaya hak kazanırsınız.

Sınava girebilmek için belirtilen dersleri tamamlamalısınız.